Ogłoszenia duszpasterskie

II niedziela po Narodzeniu Pańskim – 5 stycznia 2020 r.

1. Dziś o godz. 15.30 zapraszamy do kościoła na koncert kolęd w wykonaniu chórów Watra i Kantylena. Chórzyści pragną zadedykować ten koncert choremu Arturkowi.

2. Jutro przeżywać będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Jest to dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Składka przeznaczona będzie na wsparcie misyjnej działalności Kościoła. W naszej parafii zamiast kazania będzie można posłuchać świadectwa wiary świeckiego chrześcijanina z Libanu. Opowie on o duchowym bogactwie tamtejszego Kościoła, z którego wyszedł m.in. św. Charbel i św. Rafka. Kto zechce, będzie mógł uczcić relikwie św. Charbela, przy których będziemy się modlić przez cały dzień.

3. Sprawy cmentarza:
a. Przez długie lata do końca 2019 roku koszt systematycznego wywozu śmieci z naszego cmentarza pokrywała gmina Raba Wyżna. W imieniu całej parafii chcę na ręce pana wójta Andrzeja Dziwisza serdecznie podziękować władzom samorządowym za tę długoletnią pomoc. Bóg zapłać!
b. Począwszy od 1 stycznia 2020 roku koszt wywozu śmieci z cmentarza pokrywać będzie zarządca cmentarza, czyli parafia. W związku z tym zmuszony jestem zwrócić się z prośbą do wszystkich uczęszczających na cmentarz:
1. Postarajmy się zostawiać na cmentarzu jak najmniej śmieci. Nauczmy się zabierać ze swoich rodzinnych grobów zużyte znicze, stare wiązanki i wieńce i dołączajmy je do śmieci wywożonych z naszych domów. Nikt za to nie będzie dodatkowo płacił. Przecież w gospodarstwach domowych płacimy za śmieci od osoby, a nie za ich ilość, jak to ma miejsce w wypadku cmentarza.
2. Segregujmy śmieci, bo wywóz segregowanych śmieci jest tańszy niż zmieszanych. Na cmentarzu stoją dwa pojemniki: na plastik i na odpady niesegregowane. W osobnym miejscu można też gromadzić odpady biodegradowalne.
3. Dotychczasowe opłaty za grobowce czy pomniki na naszym cmentarzu były najniższe w całej okolicy. Przy obecnych kosztach utrzymania cmentarza (wywóz śmieci, odśnieżanie, koszenie trawy, itp.) okazują się kompletnie niewystarczające. Dlatego od 1 stycznia 2020 opłata za miejsce pod pojedynczy grób wynosić będzie 400 zł, a pod podwójny 800 zł.
4. Miejsce pod grób powinno być opłacane raz na 20 lat. Znaczna ilość grobów od wielu lat jest nieopłacona. Dlatego proponuję, aby ci, którzy mają zaległości, do końca czerwca br. zgłosili się do kancelarii parafialnej i na starych zasadach (czyli 200 zł za miejsce) uregulowali zaległości. Od 1 lipca zaległe opłaty będziemy egzekwować według nowych stawek.

4. W środę o godz. 19.00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie rodziców uczniów klas VIII w sprawie przygotowania do bierzmowania.

5. Bóg zapałać mieszkańcom ról Dudorówka i Role za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu będą odprawione msze św.:
• we wtorek o 7.00 – za zmarłych z roli Role
• w środę o 18.00 – o błog. Boże dla mieszkańców Jaskówki,
• w czwartek o 7.00 1. za zmarłych z Pałaszówki
2. o błog. Boże dla mieszkańców roli Role.

6. Trwa peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii. W związku z gasnącym zainteresowaniem prawdopodobnie zbliża się już do końca. W miesiącu styczniu zostało jeszcze 16 wolnych terminów.