Droga Krzyżowa z Cinta Costera

Tradycyjnie w niedzielę palmową wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości od kościoła aż do krzyża milenijnego. Dzień ten jest niezwykle ważny dla młodzieży na całym świecie, bowiem co roku obchodzimy w Kościele w tym dniu Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Młodzi gromadzą się przy swoim biskupie, tak jak raz na kilka lat gromadzi ich osoba Biskupa Rzymu – papieża. ŚDM w tym roku miał już swoją międzynarodową odsłonę w styczniu w Panamie. Z ks. Leszkiem uczestniczyło w nich 9 osób z naszej parafii, a kolejne kilkanaście pojechało na modlitewne czuwanie „Panama w Krakowie”. Właśnie te osoby prowadziły nas na niedzielnej Drodze krzyżowej.

Nikogo więc nie powinna dziwić tematyka niedzielnego nabożeństwa. Tegoroczne rozważania zostały zaczerpnięte z Drogi Krzyżowej, jaką nasza młodzież przeżyła na Cinta Costera z papieżem Franciszkiem. W Panamie poszczególne stacje zostały przygotowane przez młodych z obu Ameryk i wyrażały troskę o problemy współczesnego świata. Dzięki wspaniałemu śpiewowi parafialnej scholki pod bacznym okiem pani Aleksandry Tokarczyk, w „wielosetosobowej”  rozmodlonej grupie, można było nawet trochę poczuć klimat ŚDM, gdyby jeszcze tak było ze 20 stopni więcej :).

W drodze na szczyt rabiańskiej Drogi Krzyżowej towarzyszyła nam Matka Boska, przede wszystkim przez wezwania modlitewne, w których po każdej stacji młodzież danego kraju zwracała się do wizerunku Maryi, jaki jest u nich czczony. W sposób szczególny towarzyszyła na Królowa Panamy – Santa Maria La Antigua (Matka Boża Starsza) w postaci figurki przywiezionej z Panama City. Ponadto po każdej stacji powtarzaliśmy słowa jakie Maryja wypowiedziała do anioła przy zwiastowaniu: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego!” Słowa te to także hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Wyrażają one naszą gotowość do pełnienia woli Bożej, tak jak to uczyniła pokorna Dziewica z Nazaretu.