Pogrzeb katolicki

Pogrzeb jest czynnością liturgiczną nawiązującą do religijności zmarłego. Jest także wyrazem wiary jego rodziny, dlatego może mieć różne formy. Ciało zmarłego może być przywiezione w trumnie do kaplicy cmentarnej, gdzie przechowywane jest w chłodni. W dni poprzedzające pogrzeb rodzina, przyjaciele i znajomi mogą spotykać się na modlitwie przy trumnie w kaplicy. W dniu pogrzebu pół godziny przed mszą odmawiana jest jedna część różańca w intencji zmarłego. Po mszy św. następuje odprowadzenie do grobu.

Jeżeli ciało ma zostać poddane kremacji, msza św. pogrzebowa powinna zostać odprawiona przez kremacją. Nie powinno się odprawiać mszy św. przy urnie. Po skremowaniu ciała urna zostaje przywieziona na cmentarz, gdzie zostają odprawione obrzędy pogrzebowe.

Rodzina zgłaszając pogrzeb w kancelarii parafialnej przedstawia następujące dokumenty:

• akt zgonu z USC,
  • kartę zgonu (część dokumentu przeznaczona dla administracji cmentarza),
  • informację o przyjęciu sakramentów świętych,
  • zaświadczenie o opłaceniu miejsca na cmentarzu.

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach albo z pogardą dla Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.