Oaza Rodzin - Ruch Domowego Kościoła

Ruch Domowy Kościół (RDK, nazywany także Oazą Rodzin) jest małżeńsko rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Łączy w sobie charyzmaty dwóch ruchów: Ruchu Światło Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (Grupy  Matki Bożej), który powstał we Francji w 1938 r. z inicjatywy kilku małżeństw i przy współudziale ks. Henri Caffarela.

Dorobek i doświadczenia obu tych ruchów, jak również nauka Soboru Watykańskiego II o małżeństwie i rodzinie, zainspirowały ks. Franciszka Blachnickiego (twórcę Ruchu Światło-Życie) do pracy z rodzinami i do utworzenia ruchu wspólnoty rodzinnej, który ostatecznie nazwał Ruchem Domowy Kościół (DK). Za datę powstania DK przyjmuje się rok 1973. W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współdziałała z Założycielem S. Jadwiga Skudro,  RSCJ.

Domowy Kościół jest ruchem rodzinnym, mającym na celu pogłębianie duchowości małżeńskiej. Jego członkowie dążą do bliższego poznania Boga zachowując jedność małżeńską i rodzinną. Ruch pragnie pomóc małżonkom trwającym w sakramentalnym związku w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

W naszej parafii krąg powstał we wrześniu 1999 roku. Składa się z trzech małżeństw. Pierwszym opiekunem duchowym kręgu był ks. Grzegorz Babiarz. Obecnie naszym opiekunem jest ks.  Proboszcz Dariusz Ostrowski. Za krąg odpowiada jedno małżeństwo, zwane parą animatorską. Jest ona wybierana na jeden rok.

Spotykamy się raz w miesiącu, w naszych domach, w czasie dogodnym dla wszystkich. Comiesięczne spotkanie kręgu jest czasem dzielenia się naszymi radościami i troskami przy kawie, herbacie i skromnym poczęstunku. Następnie wspólnie modlimy się, uwielbiamy Boga, dziękujemy mu za wszystkie łaski, zanosimy do niego nasze prośby i rozważamy Pismo Święte. Jest też czas na część formacyjną i dyskusję na tematy związane nie tylko z wiarą, ale również z naszym życiem małżeńskim i rodzinnym. To czas wzajemnego ubogacania się doświadczeniem życiowym i spostrzeżeniami.

Spotykamy się również w większym gronie na opłatkach rejonowych połączonych ze wspólnym kolędowaniem, na Diecezjalnych Dniach Skupienia, Pielgrzymkach Rodzin Domowego Kościoła oraz rekolekcjach formacyjnych.

Jeśli chcesz dołączyć do kręgu, prosimy o kontakt z opiekunem ks. Dariuszem Ostrowskim.

Więcej informacji zainteresowani mogą znaleźć na internetowej stronie Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej: https://www.rdk.krakow.pl/