Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu

(kliknij obrazek)

W kościele parafialnym w Rabie Wyżnej ma powstać jako owoc pierwszego kongresu eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej. Zwiastunem powstania kaplicy, w której możliwa byłaby całodzienna adoracja w tutejszej świątyni, stała się modlitwa przed Najświętszym Sakramentem podczas trwającej pandemii COVID-19. W adwencie 2020 i Wielkim Poście 2021 wystawienie trwało w dni powszednie od rannej do wieczornej mszy św., a w niedziele po sumie do wieczornej Eucharystii.

Ponieważ kaplica nie była do tego przygotowana, dlatego należało zapewnić ciągłą obecność osób, które gwarantowałyby bezpieczeństwo i chroniły przed profanacją. W czasie, gdy z powodu pandemii wiele osób nie chodziło do kościoła, dla naszej wspólnoty okazało się to bardzo trudnym zadaniem. Kilkakrotnie zdarzyło się, że wystawienie nie mogło się odbyć, a niektóre osoby spędzały w kaplicy setki minut bez przerwy czekając, aż ktoś je zmieni.

Wśród tych, którzy wówczas przychodzili na adorację, obudziło się pragnienie, by modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem była możliwa w naszym kościele codziennie. Niewielkie grupy zwracały się z prośbą do duszpasterzy, aby wystawić dla nich Jezusa w monstrancji przynajmniej raz w miesiącu.

Kongres eucharystyczny dał asumpt do uczynienia zadość tym pragnieniom. Firma projektowa ART10.pl wykonała projekt adaptacji kaplicy zapewniający bezpieczne i zgodne z przepisami liturgicznymi wystawienie Najświętszego Sakramentu. Dodatkowo uwzględniona została sugestia, aby na światło dzienne wydobyć relikwie świętych i błogosławionych przechowywane w sejfie w zakrystii i sporadycznie podawane wiernym do uczczenia.

Realizacja projektu uzależniona będzie od zaangażowania parafian. Jeżeli projekt uzyska poparcie i uda się pozyskać odpowiednie środki na jego realizację, to kaplica adoracji powstanie bez zbędnej zwłoki. Składka z tegorocznej uroczystości Bożego Ciała (30 maja 2024) będzie przeznaczona na urządzenie kaplicy adoracji w rabiańskiej farze. Dodatkowo można dokonywać wpłat na ten cel na specjalnie dedykowane konto bankowe: 11881500020000000001300135.

Wszystkich, którzy zechcą wesprzeć ten projekt, a po jego realizacji będą adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w ciągu każdego dnia, niech Pan Bóg obdarzy obfitym błogosławieństwem.

Załącznik: Parafia Raba Wyżna opis technologiczny