Remont zakrystii i konserwacja bocznego Ołtarza

Nasza Parafia otrzymała dotację na remont zakrystii i konserwację bocznego Ołtarza w kościele.

Pod koniec 2022 roku ówczesny rząd RP ogłosił nowy program finansowania ochrony zabytków. Został on nazwany Polski Ład dla Kultury. Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.

Parafia w Rabie Wyżnej przedstawiła gminie Raba Wyżna trzy projekty prosząc o pozyskanie dotacji na ich realizację. W pierwszej edycji dwa z nich zostały odrzucone. Zaakceptowany został wniosek o remont zakrystii i modernizację kotłowni w kościele parafialnym.

W drugiej edycji przedstawiono ponownie dwa wcześniej odrzucone wnioski. Jeden z nich dotyczący odnowienia i konserwacji wszystkich ołtarzy, chrzcielnicy i ambony został ograniczony jedynie do ołtarza Opłakiwania Chrystusa. W takiej wersji wniosek uzyskał akceptację. Odrzucony został wniosek o renowację otoczenia kaplicy Zduniów na cmentarzu parafialnym w Rabie Wyżnej.

Chronologiczne zestawienie działań parafii w Rabie Wyżnej i gminy Raba Wyżna dotyczące programu Polski Ład dla Kultury:

zobacz ...(pdf)

W marcu 2023 roku nowotarska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wydała pozwolenie konserwatorskie dotyczace remontu zakrystii równocześnie odmawiając wydania pozwolenia na modernizację ogrzewania. W tym drugim wypadku zażądano ekspertyzy konserwatorskiej dotyczącej wpływu nadmuchu ciepłego powietrza na polichromię w prezbiterium.

Parafia powołując się na opinię konserwatora sprzed 8 lat odwołała się od tego żądania argumentując, że: 1. polichromia nie jest zabytkowa, 2. polichromia nie jest wpisana do rejestru zabytków, 3. w całym kościele za wyjątkiem prezbiterium jest ogrzewanie nadmuchowe i nie szkodzi tej samej polichromii. Wówczas delegatura w Nowym Targu wezwała rzeczoznawcę WUOZ  z Krakowa, który w dniu 5 kwietnia 2024 r. podtrzymał zastrzeżenia i wskazał jako rozwiązanie przywrócenie prezbiterium do pierwotnego kształtu (obniżenie poziomu prezbiterium o nadbudowaną w latach osiemdziesiątych XX wieku część) i założenie ogrzewania posadzkowego.

Korzystając z obecności rzeczoznawcy proboszcz poprosił o wydanie opinii, na mocy której zrezygnowano by z montażu windy w zakrystii na rzecz remontu i poszerzenia zabytkowych schodów. Życzliwa opinia rzeczoznawcy okazała się niewystarczająca. Projektant przedstawił szereg argumentów przeciwnych takiemu rozwiązaniu, zdecydowanie obstając przy instalacji windy jako jedynej możliwej drodze komunikacji między zakrystią a pomieszczeniem ponad nią.