Wigilia Paschalna 2020 w Rabie Wyżnej

Tak jak w poprzednich dniach w niemal pustym kościele rozpoczęliśmy świętowanie Wigilii Paschalnej. Poświęcenie ognia odbyło się w kościele pod chórem. Choć ogień był niewielki, to przynajmniej liturgia zaczęła się w ciemnościach, jak tego oczekują przepisy liturgiczne. Po uroczystym śpiewie Exultet skorzystaliśmy z możliwości odczytania aż ośmiu czytań z Pisma Świętego, czyli czytań było więcej niż wiernych na kościele. Nie odbyło się poświęcenie wody chrzcielnej, ale odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.

Po mszy św. wyprowadziliśmy Najświętszy Sakrament z grobu Bożego do prezbiterium i odśpiewaliśmy Te Deum. Ponieważ nie było tłumnej rezurekcji, dlatego Pan Jezus Zmartwychwstały na strażackim wozie przemierzył ulice naszej parafii niosąc wszystkim pociechę i błogosławieństwo. Ta niezwykła rezurekcja zaczęła się kilka minut po 21.00, a zakończyła o 22.30. Na całej trasie przejazdu wierni z płonącymi świecami czekali w oknach, wychodzili do furtek, klękali na podwórkach lub na ulicy.

Bóg zapłać strażakom za tę wyjątkową posługę. Bóg zapłać wszystkim wiernym za świadectwo wiary. Niech Pan Jezus Zmartwychwstały Wam błogosławi!