Ogłoszenia duszpasterskie 26 lutego 2020 r.

Środa Popielcowa      26 lutego 2020 r.

  1. Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych; do zachowania postu ścisłego są zobowiązani wierni od ukończenia 18. roku aż do rozpoczęcia 60. roku życia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia). Przypominam też, że Wielki Post jest to czas pokuty, w którym katolicy powstrzymują się od udziału w zabawach.
  2. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu trwają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, o dobre odprawienie rekolekcji, o pojednanie z Bogiem i bliźnimi. W tym roku w naszej parafii nie będzie tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych, ponieważ w październiku będziemy przeżywać misje święte. W zamian za to przez kolejne niedziele Wielkiego Postu można będzie wysłuchać cyklu kazań katechizmowych.
  3. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej w piątki o 17.15 i w niedziele po sumie oraz w Gorzkich Żalach w niedzielę o 17.00. Ze względu na nabożeństwo drogi krzyżowej kancelaria w piątki po południu będzie nieczynna.
  4. Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. W naszej parafii intencja ta towarzyszyć będzie modlitwie w czasie drogi krzyżowej i mszy św.
  5. Dzięki hojności anonimowych ofiarodawców w prezbiterium kościoła parafialnego pojawiły się nowe lichtarze. Dzięki temu ilość świec płonących podczas liturgii będzie zgodna z przepisami liturgicznymi, które mówią tak: Na ołtarzu lub obok niego na czas każdej celebracji stawia się przynajmniej dwa świeczniki z zapalonymi świecami; może ich być więcej: cztery lub sześć, zwłaszcza w niedzielę albo obowiązujące święto, lub, gdy celebruje biskup diecezjalny, siedem.