PIELGRZYMKA DO LIBANU 01-09.06.2020

1 DZIEŃ                       01.06.2020 WARSZAWA

Spotkanie na lotnisku w Krakowie (2 godz. przed lotem), odprawa paszportowo-celna, lądowanie w Bejrucie.

 

2 DZIEŃ                       02.06.2020 BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN

Śniadanie, Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz świętych libańskich. Wyjazd do Balamand – centrum prawosławnego klasztoru w Antiochii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Odwiedzimy klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie. Odwiedzimy piękne miasto Batroun, Obiadokolacja, nocleg. Czas na plaży

 

3 DZIEŃ                       04.06.2020 MAGHDOUCHE – DIBBIYA

Śniadanie, Wyjazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Dibbyia – Kaplica ozdobiona dokładnie tak jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Zwiedzanie BejrutuCorniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Grota Pigeona. Spacer po odnowionym Down Town (Stare Miasto), muzeum narodowe. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

4 DZIEŃ                       03.06.2020 HIMLAYA – ZAHLE – KSARA

Śniadanie, wyjazd do sanktuarium Himlaya – malowniczego miasta rodzinnego św. Rafki z pozostałościami po jej domu. Później wizyta w sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w Bikfajja, którym opiekuje się Zakon Jezuitów. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Odwiedzimy jaskinie Ksara. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na kolację i nocleg. Czas na plaży.

 

 

5 DZIEŃ                     05.06.2020   BEQAA KAFRA (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.

Śniadanie. Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem naszej pielgrzymki. Był to żyjący w II połowie XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty kościoła katolickiego. Żył w opinii świętości prowadząc życie pełne wyrzeczeń, a po jego śmierci miały miejsce liczne cuda. Także i dzisiaj wielu pielgrzymów doświadcza jego działania.

Beqaa Kafra to wioska, w której urodził się św. Charbel. Położona na wysokości 1900 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie.

Wyjazd w kierunku Wadi Kadisz (Święta Dolina). Całość pod opieką UNESCO. Następnie w Dolinie Kadisz zobaczymy monastyr Św. Antoniego i Izajasza.

CEDRY LIBAŃSKIE – na trasie zwiedzanie miasteczka BSZARRA (BACHARRE), górskie miasteczko o najpiękniejszym krajobrazie Libanu. Wspaniały wapienny kanion, w którym klasztory wznieśli Maronici Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

6 DZIEŃ                       06.06.2020 ANNAYA – JRABATA – KFIFANE

Śniadanie. W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji, która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.

Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Przy grobie odbędzie się msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

7 DZIEŃ                       07.06.2020 HARISSA – JEITA – BYBLOS

Śniadanie. Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) – Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata”. Byblos – najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. Harissa – bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich – miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka. obiadokolację i nocleg. Czas na plaży.

 

8 DZIEŃ                       08.06.2020 ANNAYA

Śniadanie. Wyjazd do Św. Charbela do Annaya, zwiedzanie sanktuarium i Msza Święta. Reszta dnia: wolne na plaży, obiadokolacja i nocleg.

 

9 DZIEŃ                       09.06.2020 – BIERUT

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski (z przesiadką). Lądowanie w Krakowie ok. godz. 12.00 i zakończenie pielgrzymki do Libanu.

 

Program opracował Maroun Mazawi, Libańczyk, który będzie przewodnikiem podczas tej pielgrzymki. Koszt: 700 USD + cena za bilet na samolot (przy wpłacie 1000 zł do 31.12.2019 bilet kosztuje ok. 2500 zł)