Wigilia Paschalna i Rezurekcja 2019

Liturgia wieczorna Wielkiej Soboty to najbardziej uroczysta i najważniejsza liturgia roku. Tu powinniśmy szukać źródeł naszego duchowego odrodzenia. Mnogość znaków może przytłaczać, ale gdy nasze ciało nastawimy na słuchanie z pewnością wszystko zrozumiemy. Wpierw ogień – symbol zniszczenia, ale też próby; potrzebny do składania ofiary w Starym Testamencie, później woda, która również ma podwójną symbolikę – jest zarówno życiodajną, jak i niszczycielską siłą. W czasie liturgii mocno akcentowany jest chrzest, który każdy z nas przyjął (często nieświadomie jako dziecko). Woda chrztu ma zabić w nas „starego”, grzesznego człowieka i pomóc odrodzić się do życia dzieci Bożych.

Znaczenie Wigilii Paschalnej w życiu chrześcijanina przypomniał nam w kazaniu ks. proboszcz – Antoni Zuziak. Podkreślił, że już jesteśmy świadkami zmartwychwstałego Pana. W liturgii chrzcielnej ponownie opowiedzieliśmy się za Bogiem, zapraszając Go do naszej codzienności.

Radosna procesja rezurekcyjna z bijącymi dzwonami ogłosiła światu, że CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!