Środa Popielcowa

W najbliższą środę – 6 marca rozpoczynamy Wielki Post. To czas przygotowań do najważniejszych świąt chrześcijańskich – Triduum Paschalnego, które zakończy radosne Alleluja! Nim jednak doczekamy tego czasu potrzebne jest wewnętrzne wyciszenie. W środę popielcową obowiązuje post (ścisły) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęcamy do rozpoczęcia czasu postu od Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem. W naszej parafii w kościele w Rabie Wyżnej Eucharystię w środę 6 marca będziemy sprawowali o 7.00, 10.00, 11.30 i 18.00, a  w kościółku w Bielance o 16.00.

Rozpoczynający się Wielki Post to także okazja do przypomnienia czwartego przykazania kościelnego: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

– Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. polega na zjedzeniu maksymalnie trzech posiłków, z których dwa są lekkie, a jeden do syta.

– Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości kościelnych. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia (aż do śmierci).

Polecane artykuły:

Starsza wersja 4. przykazania
Najnowsza zmiana (2014)