Święto Matki Bożej Gromnicznej

2 lutego przypadało święto Ofiarowania Pańskiego. To dzień w którym wspominamy przyniesienie dzieciątka Jezus do świątyni i ofiarowania go Bogu zgodnie z nakazem Prawa, które mówiło, iż pierwszy męski potomek ma być poświęcony Panu. Jednocześnie w tym dniu modliliśmy się za wszystkich zakonników i zakonnice, zwłaszcza ze zgromadzeń, które mają swoje placówki na terenie naszej parafii świętując Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Dzień ten jest także tradycyjnie obchodzony jako wspomnienie Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta – Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów. W kościołach zapala się je podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Podczas wieczornej Eucharystii ks. Leszek poświęcił świece dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia w tym roku Pana Jezusa do swych serc w Komunii św., po liturgii wraz z ks. Marcinem rozdał je dzieciom.