XXVI Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

W niedzielny poranek 16 września wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka na spotkanie z Metropolitą Krakowskim w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa św. Jana Pawła II: Rodzina sercem i centrum cywilizacji miłości. W modlitwie wzięło udział prawie 100 tys. wiernych. Pielgrzymi uczestniczyli w drodze krzyżowej na Dróżkach Kalwaryjskich i w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W homilii arcybiskup podkreślił wagę pytania Jezusa, które zawarte jest w dzisiejszej Ewangelii: „A wy za kogo Mnie uważacie?”
– To było najważniejsze pytanie jakie Chrystus postawił Apostołom, bo musieli najpierw opowiedzieć się – kim On dla nich jest, a wraz z tym musieli zaciągnąć szczególne konsekwencje wynikające z ich osobistego wyznania.
W imieniu wszystkich Apostołów odpowiedział Piotr. Ale dziś każdy z nas musi odpowiedzieć indywidualnie – kim dla mnie jest Jezus Chrystus i w związku z tym kim jestem ja sam?
– Jeśli odpowiesz jestem „chrześcijaninem, katolikiem” to musisz z tym wyznaniem wiązać świadomość, która powinna Ci towarzyszyć od chwili, kiedy uświadomiłeś sobie co znaczy przyjęty sakrament chrztu świętego. To znaczy wraz z tym wyznaniem musisz przynajmniej gdzieś w głębi serca wyraźnie i jednoznacznie powiedzieć sobie: „Jestem gotów zaprzeć się samego siebie, jestem gotów wziąć swój krzyż i w ten sposób naśladować Chrystusa”. Nawet jeśli to będzie kosztowało narażenie się temu światu. Nawet jeśli to będzie wiązało się także z cierpieniem i prześladowaniem.

tekst za: kalwaria.eu