Z małego ziarenka piękne drzewo – 110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabie Wyżnej

W tym roku rabiańska Straż Pożarna obchodzi dostojny jubileusz 110 lat istnienia. Z tej okazji 24 czerwca do Raby zjechali znakomici goście oraz okoliczne jednostki OSP.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą świętą oraz przemarszem pocztów sztandarowych zaproszonych jednostek OSP w rytm marsza w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Skawy. Pochód przeszedł sprzed kościoła parafialnego przed remizę OSP w Rabie Wyżnej, gdzie odbyły się główne uroczystości.
W kazaniu ks. Leszek Dyląg – kapelan gminny, przypomniał o wielkim znaczeniu OSP dla budowania lokalnej społeczności. Strażacy to ci, którzy swoim działaniami i otwartością na pomoc bliźniemu najpiękniej realizują Chrystusowe błogosławieństwo mówiące aby być miłosiernym. Ochotnicza Straż Pożarna w Rabie Wyżnej w początkach swego istnienia prócz łopat i wiader zgromadzonych w prywatnym domu nie posiadała żadnego sprzętu. Teraz po 110 latach Strażacy mają piękną remizę, a w czasie uroczystości poświęcono kolejny wóz bojowy. Można porównać historię rabiańskiej OSP do wzrostu pięknego drzewa, które swój początek ma w małym ziarenku.

Jubileusz był okazją do wyrażenia wdzięczności za bezinteresowną i bezcenną pracę rabiańskim strażakom. Słowa podziękowania i gratulacje składali im: poseł na Sejm RP i prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Edward Siarka, starosta nowotarski Krzysztof Faber, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu młodszy brygadier Mariusz Łaciak, kapelan Małopolskich Strażaków młodszy brygadier ksiądz Władysław Kulig, prezes Zarządu Oddziału Międzygminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rabie Wyżnej druh Robert Wodziak oraz przedstawiciel Nadleśnictwa z Nowego Targu. Nowotarski kapelan powiatowy Strażaków ks. Jerzy Filek podarował naszym strażakom figurkę Matki Bożej Ludźmierskiej. Obecny był także kapelan gminny Rabki Zdroju – ks. Paweł Skowron z Chabówki.

Oficjalną część kończyło przekazanie Strażakom nowego wozu bojowego marki Renault, który został poświęcony przez czterech kapelanów. Niektórzy żartowali, że i św. Florian włączył się w poświęcenie, gdyż w tym momencie nad Rabą przeszedł mały deszcz. Poświęcona została też pamiątkowa tablica zainstalowana na głazie przed remizą.

Później zaczęła się wspólna zabawa i świętowanie jubileuszu. Nie zabrakło kiełbasek z grilla, strażackiego bigosu i  zabaw dla dzieci w dmuchanym zamku i na zjeżdżalni. Najmłodsi strażacy zaprezentowali swoje umiejętności w gaszeniu pożarów i udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym. Wieczorem była zabawa taneczna i strefa kibica w meczu Polska – Kolumbia.

Video: Robert Lajk
Foto: Julia Świder