Witaj Święty Stanisławie!

Święty Stanisław ze Szczepanowa cieszy się sławą w całej Ojczyźnie naszej, ale szczególnie w rabiańskiej parafii. Na początku maja szczególnie wzywamy orędownictwa świętego patrona obchodząc jego wspomnienie liturgiczne.

Zazwyczaj wspomnienie świętych przeżywamy w dniu ich narodzin dla nieba. Nasz patron zginął 11 kwietnia 1079 roku. Jednak 8 maja jest dla nas datą szczególną, to rocznica podniesienia relikwii Stanisława i ogłoszenia jego kanonizacji w Polsce, której dokonał biskup Prandota 8 maja 1254 roku w niecały rok po kanonizacji św. Stanisława w Asyżu.

Uroczystości odpustowe odbyły się na sumie w niedzielę 6 maja. Przewodniczył im i kazanie wygłosił ks. prałat Jerzy Dziewoński, kanonik Kapituły Kolegiackiej św. Anny w Krakowie. W słowach skierowanych w czasie homilii zwrócił uwagę szczególnie na znaczenie prawdy w życiu św. Stanisława i naszym osobistym.

W tym wyjątkowym dniu nie możemy też zapomnieć o szczególnym rodaku. W dniu uroczystości św. Stanisława swoje imieniny obchodzi Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany Metropolita Krakowski. Wspominając wielką dobroć i zawsze otwarte serce składamy serdeczne życzenia zdrowia i wielu łask Bożych, a także opieki świętego patrona.