Komunia dla osób cierpiących na celiakię

W naszej parafii (zarówno w Rabie Wyżnej, jak i w Bielance) jest możliwość przyjmowania Komunii św. niezawierającej glutenu. Dotyczy to co prawda niewielkiej ilości osób, ale może być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy wiemy, że ktoś choruje na celiakię, czyli nadwrażliwość na gluten. W 2009 r., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wydała notę, według której osoby na diecie bezglutenowej mogą spożywać specjalne hostie.

Zdarza się, że maleńki opłatek używany w kościele podczas Komunii, składający się praktycznie z samej mąki, zawiera aż 2,5 raza więcej glutenu niż dobowa dawka, uznawana za dozwoloną dla celiaków. Wielu o tym nie wie, ale po zjedzeniu tego małego opłatka ból brzucha jest niemiłosierny.
Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych postanowiliśmy wprowadzić możliwość przyjęcia specjalnych hostii. Aby to uczynić należy przed Mszą św. udać się do zakrystii i poprosić o dodanie takiej hostii na patenę kapłana. Następnie zaraz na początku rozdawania Komunii podejść do kapłana odprawiającego Eucharystię (pierwszy komunikant jaki wyda będzie niskoglutenowy).